social fb social inst social yt

mylostentes

XAGORARI ASFALEIES

Μπορούσε το «διπλό» στο Αίγιο ο Αστέρας Βάρης (0-0 με Παναιγιάλειο)

Πριν τη σέντρα το ενδεχόμενο ισοπαλίας δεν φάνταζε δυσάρεστο για τους ανθρώπους του Αστέρα Βάρης.

Με τον τρόπο, όμως, που εξελίχθηκε το παιχνίδι στο γήπεδο της Αβύθου, οι κυανόλευκοι έχουν τους λόγους τους να αισθάνονται πικρία από το τελικό 0-0 στην αναμέτρηση με τον Παναιγιάλειο για την 26η αγωνιστική.

Η ομάδα του Γ. Καβάση ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε τις πιο πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ, ενώ αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα για παραπάνω από εβδομήντα λεπτά.

Η πρώτη σημαντική στιγμή καταγράφηκε στο 15' όπου ο Ντούλιας νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο σε τετ α τετ. Δύο λεπτά μετά (17') ο Βίτος ανέτρεψε τον Μπελαβράκη πριν εκείνος βρεθεί απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Ντούνια να αστοχήσει για να φτάσουμε στο 35' όπου ο Ντούλιας είδε την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, στο πλασέ που επιχείρησε από θέση εκτός περιοχής. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 49', οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μαρινάκης απέκρουσε σωτήρια σε πλασέ του Φωκαΐδη. Στο επόμενο λεπτό (50') οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» πάλι το γκολ, όταν ο Ντούλιας πλάσαρε, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, για να απομακρυνθεί ακολούθως. Άλλες δύο καλές στιγμές είχε στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης, αρχικά στέλνοντας την μπάλα άουτ και εν συνεχεία με τους αμυνομένους να βγάζουν πριν περάσει τη γραμμή.

Από την πλευρά τους, οι Αιγιώτες κατάφεραν να αποφύγουν τα χειρότερα, με δεδομένο ότι αγωνίστηκαν για πάρα πολλή ώρα με παίκτη λιγότερο και να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητές: Ζαφείρης (Ηρακλείου), Κατελανάκης-Κρασώνης (Αθηνών)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Μανούρας): Ι. Παπαδόπουλος, Βήτος, Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαϊδης, Τσίπρας, Πίσπας (57' Λιάτος), Σανδραβέλης (73' Κοντοχρήστος), Τρέσα (46' Κίτος), Λουκάς, Βασίλτσης (85' Θεοφανόπουλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Γιώργος Καβάσης): Μαρινάκης, Δημητρόπουλος, Μπάρρα, Νικολακόπουλος, Νταγκουνάκης, Ντούνιας, Μάγγος (62' Ντούνης), Χριστίνης (85' Μπάκας), Μπελαβράκης (62' Ψυχογιός), Ντούλιας (80' Καλέλα), Βασιλειάδης (85' Καλύβας).