social fb social inst social yt

mylostentes

XAGORARI ASFALEIES

Από μηχανής... Ρέτζο κράτησε «όρθιο» στο 95' τον Κεραυνό, 1-1 με Αχαρναϊκό στην Κερατέα!

Το ντέρμπι στο δημοτικό στάδιο Κερατέας ανάμεσα στον Κεραυνό και τον Αχαρναϊκό είχε όλα τα στοιχεία που το χαρακτηρίζουν ως τέτοιο: πάθος, ένταση, μονομαχίες, σασπένς και ένα φινάλε που γέμισε την εξέδρα με συναισθήματα!

Ενθουσιασμός και ανακούφιση στην πλευρά των γηπεδούχων, απογοήτευση και στεναχώρια σε εκείνη των φιλοξενούμενων, μετά το γκολ του Ρέτζο στο 95ο λεπτό με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-1, σε ένα ματς στο οποίο οι πράσινοι «άγγιξαν» τη νίκη, αλλά δεν την έκαναν δική τους. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Κεραυνός έμεινε μόνος στην κορυφή της κατάταξης μετά από έξι αγωνιστικές στην Α' ΕΠΣΑΝΑ, ενώ ο Αχαρναϊκός απέτυχε να περάσει στην πρώτη θέση, μένοντας τελικά στην τρίτη, πίσω και από τον Άρη Βούλας.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο στο παιχνίδι που ήταν αναγνωριστικό, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων για είκοσι λεπτά, περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τον αντίπαλο και έψαξαν διαδρόμους προς την εστία του Σύρακα, χωρίς να δημιουργούν τη μεγάλη φάση. Από το 25' κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς, όμως επίσης δεν μπόρεσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο, λίγο πριν την ανάπαυλα (43') καταγράφηκε η πρώτη σπουδαία στιγμή μπροστά στα καρέ των πράσινων. Σε φάση διαρκείας και αρχική κεφαλιά που απέκρουσε δύσκολα ο Σύρακας, ο Ν. Βαγγέλι ακολούθησε τη φάση και έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στη φάση αυτή, μάλιστα, ο παίκτης του Κεραυνού χτύπησε στο πρόσωπο από αμυνόμενο που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, με τους ανθρώπους της γηπεδούχου να ζητούν με έντονο τρόπο πέναλτι και τον διαιτητή Παπαποστόλου να το αρνείται.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε αρκετά διαφορετική εικόνα, με τον Αχαρναϊκό να υπερτερεί και να μην επιτρέπει στους κυανόλευκους να αξιοποιήσουν την ποιότητά τους. Αφού πρώτα προειδοποίησε σε δύο περιπτώσεις, στο 68' η ομάδα του Μενιδίου πήρε το προβάδισμα, όταν ο Νατσιόπουλος εκτέλεσε φάουλ με σέντρα και ο Τσίκλος που έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Καλογερόπουλου για το 0-1!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά πέρα από μία καλή στιγμή με τον Σούλτσε στο 74', δεν κατάφεραν να φέρουν σε άβολη θέση την αντίπαλη άμυνα. Γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο η παρουσία του Κεραυνού χαρακτηρίστηκε από τα πολλά αβίαστα λάθη και την έλλειψη καθαρού μυαλού στην ανάπτυξη. Από την άλλη, ο Αχαρναϊκός είχε φροντίσει να ελέγξει το παιχνίδι, κλείνοντας τους χώρους και παρεμβαίνοντας στον ρυθμό του. Κι, όμως, το γκολ της λύτρωσης ήρθε για τους γηπεδούχους στο 95', χωρίς να έχει προηγηθεί πολιορκία ή κάποια προειδοποιητικά μηνύματα! Σε μία πλαγιοκόπηση από τη δεξιά πτέρυγα, ο Πασκάλ πήρε την μπάλα στα πόδια, γύρισε μέσα στην περιοχή χωρίς να παρεμποδιστεί, την πέρασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ρέτζο από κοντά πλάσαρε για το 1-1 μέσα σε αποθέωση!

Με τη σέντρα ο Κεραυνός κέρδισε φάουλ, το οποίο όμως εκτελέστηκε άστοχα, για να ακολουθήσει το τριπλό σφύριγμα του Παπαποστόλου, που ανέδειξε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Διαιτητές: Παπαποστόλου, Βιτσεντζάτος-Αλεξοπούλου

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Λουκάς Καραδήμος): Καλογερόπουλος, Κοκκινάκης (78' Τραγουστής), Πιέτρι, Ρέτζο, Μπουγιούκος, Ν. Βαγγέλι, Καπαματζιάν (59' Κρητικός), Παπασπύρος (85' Τζαβάρας), Σαχσανίδης (59' Σούλτσε), Μπουντόπουλος, Σουλελές (78' Τζαβάρας)

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Σύρακας, Μάναλης (85' Σερέπας), Νάκας, Μπιταξής, Τσίκλος (85' λ.τρ. Μπιμάι), Πηνιώτης, Γκούφα (46' Γερώνυμος), Παπαδόπουλος (46' Χατζής), Σάκα (46' Βλαχίδης), Νατσιόπουλος, Στραβομύτης.